Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

barbiturany

Środki o działaniu tłumiącym na ośrodkowy układ nerwowy, pochodne kwasu barbiturowego. Barbiturany stosuje się jako leki przeciwdrgawkowe, znieczulające, uspokajające oraz nasenne - znacznie rzadziej - jako przeciwlękowe.

Działanie leku w zależności od dawki może być uspokajające, nasenne, ale może także prowadzić do śmierci. Przedział między dawką terapeutyczną a toksyczną jest bardzo wąski, co często jest przyczyną zgonów po przedawkowaniu.

Alkohol wzmacnia działanie barbituranów. Istotną przyczyną zgonów jest łączne zatrucie barbituranami i alkoholem. Długotrwałe używanie barbituranów powoduje tolerancję, która w tym przypadku rozwija się dość szybko, oraz uzależnienie od leku, pomimo zażywania przepisanych dawek.

Specyficzne objawy zaburzeń spowodowanych używaniem barbituranów obejmują:

* intoksykację barbituranami - upośledzenie koncentracji uwagi, pamięci i koordynacji, a także brak kontroli nad impulsami agresywnymi i seksualnymi; może prowadzić do zgonu * zespół abstynencyjny - obejmuje takie objawy, jak: nudności, osłabienie, tachykardia, drżenie rąk, a po tygodniu od zaprzestania przyjmowania pojawia się majaczenie; po raptownym przerwaniu zażywania - pełne napady drgawkowe * otępienie - trwałe upośledzenie wyższych funkcji korowych (pamięci, myślenia, orientacji, rozumienia, mowy, wnioskowania itd.)



zobacz również: benzodiazepiny



Reber A. (2000). Słownik psychologii Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Last updated on 26 September 2010 13:25

logo-z-napisem-białe