Zastosowanie psychodramy w terapii indywidualnej i grupowej

Psychodrama Psychodrama powstała w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, początkowo w Wiedniu, gdzie żył jej twórca Jakub Moreno, a następnie rozwinęła się w Ameryce, do której Moreno się przeniósł. Obecnie zarówno w Europie, jak i na całym świecie jest ona jedną z wielu metod leczenia i rozwoju osobistego.

Psychodrama to przedstawianie swoich wewnętrznych problemów, konfliktów i trudności na scenie. Podczas spotkania w grupie dochodzi do wyłonienia protagonisty, osoby, która decyduje się na przedstawienie swojego problemu na scenie. Protagonista tworząc scenę, zaprasza do gry osoby z grupy, które odtwarzają osoby z jego życia. Tworzone sceny odzwierciedlają sytuacje, sny, marzenia protagonisty, które uznaje on za znaczące i chciałby je lepiej zrozumieć, zmienić swoje nastawienie do nich. Bardzo ważne wydaje się dążenie do zmiany, to znaczy do takiego przekształcenia odgrywanej sceny, aby to przekształcenie przyniosło protagoniście ulgę, pomogło lepiej siebie zrozumieć i pokazało możliwość zmiany w przyszłości. Podkreślić należy, iż to przekształcenie odbywa się w działaniu, na scenie. Przebieg sesji psychodramatycznej zaczyna się od rozgrzewki, której celem jest stworzenie poczucia bezpieczeństwa, skupienie się na sobie i na grupie, wyłonienie osoby, która zdecyduje się przedstawić na scenie swoje problemy. Jeżeli taka osoba się znajdzie i stworzy scenę, zaczyna się psychodramatyczna gra. Spotkanie kończy wspólna grupowa refleksja nad odegraną sceną, która oparta jest na dzieleniu się przez uczestników sesji przeżyciami, sytuacjami z ich życia podobnymi do odegranej sceny, które ta scena przywołała. Moreno przywiązywał również duże znaczenie do katharsis, a więc takiego przeżycia emocjonalnego, które przynosi protagoniście ulgę, oczyszcza z nagromadzonych uczuć i pozwala w nowym świetle zobaczyć problemy.Zastosowania psychodramy są bardzo szerokie od terapii szeregu zaburzeń psychicznych, rozwiązywania konfliktów rodzinnych czy interpersonalnych w zakładzie pracy do treningu własnego terapeutów, menadżerów itp. Werbalne oddziaływania psychoterapeutyczne często nie są w stanie przebić się przez ścianę zaprzeczeń do głęboko skrywanych stanów emocjonalnych. Stąd uważa się, że techniki psychodramatyczne mogą być szczególnie pomocne w terapii dorosłych dzieci alkoholików, osób uzależnionych i współuzależnionych, z zaburzeniami odżywiania, w kryzysie, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości psychosomatyczne, ofiar i sprawców przemocy. Zapraszamy do udziału w warsztacie podczas którego będzie możliwość doświadczenia psychodramy w pracy z grupą, jak i z indywidualnym klientem (monodrama) Poznamy elementy monodramy i stosowane techniki oraz zaprezentowana zostanie praca ze snem.

Osoba prowadząca: Monika Jędrusiak

Termin: 20.09.2014 (12 godzin dydaktycznych - od 9.00 do 19.00, w tym godzinna przerwa obiadowa)

Cena warsztatu: 250 zł

Miejsce szkolenia: Fundacja ETOH, Warszawa, ul. Mszczonowska 6