Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia
Czytelnia

Studium interdyscyplinarne

Sylwia Kluczyńska

Rok: 2006
Czasopismo: Świat Problemów
Numer: 9/164

Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (SPPwR) to jedno ze szkoleń prowadzonych przez Instytut Psychologii Zdrowia, zapoczątkowane w 1995 roku. W 28 dotychczasowych edycjach SPPwR przeszkolonych zostało już ponad 1800 osób.
Pomaganie ofiarom przemocy w rodzinie ma charakter interdyscyplinarny i wymaga współdziałania wielu osób i instytucji. W trakcie zajęć reprezentanci różnych zawodów spotykają się w małych grupach. Pozwala to nie tylko na wzajemne poznanie osób, ale też zakresów i możliwości działań poszczególnych służb; umożliwia wymianę doświadczeń, wiedzy i kompetencji, łączenie zasobów.
Szkolenie obejmuje trzy sesje czterodniowe po jednej miesięcznie, w sumie 120 godzin dydaktycznych. W roku kalendarzowym odbywają się najczęściej dwa turnusy SPPwR: jeden dotowany i jeden pełnopłatny.
W trakcie pierwszej sesji uczestnicy analizują osobiste doświadczenia, stereotypy i przekonania związane ze stosowaniem przemocy. Zapoznają się z mapą problemów przemocy w rodzinie. Uczą się diagnozować zjawisko przemocy i rozumieć jego mechanizmy. Poznają różne formy pomocy dorosłym ofiarom przemocy: osobistą, telefoniczną i listowną. Ćwiczą pierwszy kontakt z dorosłymi ofiarami przemocy.
Druga sesja poświęcona jest problematyce krzywdzonych dzieci oraz sprawcom przemocy w rodzinie. Uczestnicy uczą się rozpoznawać różne formy przemocy wobec dziecka. Zapoznają się z zasadami postępowania oraz trenują pierwszy kontakt z dzieckiem krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie. Opracowują plan pomocy takiemu dziecku i jego rodzinie. Poznają psychologiczny profil sprawcy przemocy domowej oraz elementy skutecznej interwencji wobec sprawców, ćwiczą pierwszy kontakt z nimi, przeprowadzają rozmowy motywujące ich do podjęcia terapii.
Trzecia sesja poświęcona jest procedurze interwencji wobec przemocy Niebieskie Karty. Uczestnicy budują lokalny system współpracy służb, osób i instytucji. Analizują szczególnie trudne, traumatyczne sytuacje, których mogą doświadczać ofiary przemocy w rodzinie. Uczą się przeprowadzać interwencję kryzysową oraz diagnozować i udzielać pomocy osobom z rozpoznanym zespołem ostrego stresu (ASD) oraz zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Na każdej sesji prowadzone są wykłady poświęcone prawnym aspektom przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W czasie trwania kursu uczestnicy planują i realizują pomiędzy sesjami różne - wybrane przez siebie - zadania w swoim lokalnym środowisku.

Każdy uczestnik otrzymuje liczne materiały edukacyjne, skrypt szkoleniowy, publikacje z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, bieżące numery pisma Niebieska Linia, ulotki, plakaty. SPPwR objęty jest stałą ewaluacją. W swoich opiniach uczestnicy wyrażają zadowolenie ze szkolenia oraz podkreślają użyteczność zdobytej wiedzy w praktyce.

Absolwenci SPPwR stają się animatorami i realizatorami lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz terenowymi współpracownikami Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Wielu z nich bierze udział w pracach Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".



logo-z-napisem-białe