Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

Najpopularniejsze książki naszego Wydawnictwa są już dostępne w wersji elektronicznej

INTEGRACYJNY PROGRAM SZKOLENIA PSYCHOTERAPEUTÓW
PROFESJONALNA SZKOŁA PSYCHOTERAPII
oraz PROGRAM SZKOLENIA KLINICZNEGO

Zapisy kandydatów i rozmowy kwalifikacyjne od kwietnia 2014 roku

4 letnie studia podyplomowe z zakresu profesjonalnej psychoterapii - 960 godzin zajęć
program szkolenia klinicznego trwa od 360 do 600 godzin
Absolwenci Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii otrzymają dyplom
ukończenia studiów podyplomowych oraz przygotowanie do egzaminów certyfikacyjnych.

Program szkolenia jest akredytowany
przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Psychologiczne
i Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Integracyjnej oraz uwzględnia tzw. minima programowe projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty.

Profesjonalne uprawianie psychoterapii wymaga twórczej integracji koncepcji i metod różnych podejść psychoterapeutycznych, umiejętności doboru optymalnych strategii i procedur terapeutycznych do specyfiki problemów i indywidualności pacjenta.

Dyrektorem Szkoły jest profesor Jerzy Mellibruda.

Najważniejsze elementy programu - warsztatów i seminariów:

  1. PSYCHOLOGICZNE I MEDYCZNE ROZUMIENIE FUNKCJONOWANIA CZŁOWIEKA
  2. POZNAWANIE PACJENTA, DIAGNOZA KLINICZNA I PLANOWANIE STRATEGII PSYCHOTERAPII
  3. UMIEJĘTNOŚCI EMPATYCZNEJ KOMUNIKACJI I BUDOWANIE RELACJI TERAPEUTYCZNEJ
  4. GŁÓWNE SYSTEMY PSYCHOTERAPII I POSZUKIWANIE INTEGRACJI – model 7 ścieżek współpracy
  5. PROCEDURY I STRATEGIE TERAPEUTYCZNE - m.in. praca z lękiem, depresją, gniewem, autodestrukcją, śladami traum dziecięcych, zaburzeniami osobowości i bulimią, interwencje poznawczo-behawioralne, techniki wyobrażeniowe, praca z grupami i z parami, farmakoterapia
  6. WARSZTAT PRACY WYBITNYCH PSYCHOTERAPEUTÓW
  7. TRENING OSOBISTY I ETYCZNE ASPEKTY PSYCHOTERAPII
  8. SUPERWIZJA KLINICZNA - prowadzą certyfikowani superwizorzy psychoterapii


Szczegółowe informacje
dostępne są w sekretariacie Instytutu Psychologii Zdrowia, tel. (022) 863 42 76, (22) 863 87 38; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
oraz na podstronie szkolenia.

Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Rozpoczynamy nabór na edycję jesienną

Do udziału w szkoleniu zapraszamy przede wszystkim członków zespołów interdyscyplinarnych d.s. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz członków grup roboczych.

Terminy zajęć:
1. sesja 16 – 19 września 2014
2. sesja 14 - 17 października 2014
3. sesja 25 - 28 listopada 2014

Koszt dydaktyki wynosi 1950 zł. Pieniądze można wpłacać w dwóch ratach - przed pierwszą i trzecią sesją.

Więcej...

STUDIUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I INTERWENCJI KRYZYSOWEJ

UWAGA! Można uzyskać certyfikat specjalisty pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej

SPPiK ma na celu zwiększanie wiedzy i rozwijanie praktycznych umiejętności potrzebnych do udzielania pomocy psychologicznej osobom z trudnościami życiowymi i osobistymi kryzysami.

I stopień, 270 godzin szkolenia obejmuje: 2 treningi (interpersonalny i intrapersonalny), pracę z grupą, praca w kontakcie indywidualnym z klientem, pracę z parami i interwencję kryzysową.

II stopień, 150 godzin szkolenia obejmuje: pracę z różnymi kryzysami (trauma, zdrada, żałoba, problem alkoholowy), pracę z dziećmi i młodzieżą oraz superwizję.

Ogłaszamy nabór na I stopień SPPiK (VII edycja), który rozpocznie się we wrześniu 2014

I zjazd - 29.09 - 03.10.2014
II zjazd - 27.10 -31.10.2014
III zjazd - 25.11 - 28.11.2014
Terminy 3 kolejnych sesji (w następnym roku) zostaną podane w terminie późniejszym.

Więcej...
Poradnia Mailowa IPZ

Zapraszamy do kontaktu

W poniedziałek 28 października 2013 r. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchamia nową formę niestacjonarnej pomocy psychologicznej.

Poradnia Mailowa powstała z myślą o osobach borykających się z trudnościami osobistymi, którym łatwiej jest o swoich problemach pisać, niż mówić lub nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu ze specjalistą.

Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do udziału w treningowej psychoterapii grupowej

W czasie terapii będziemy zajmować się doświadczeniami z dzieciństwa, które są podłożem problemów w bieżącym życiu - z uwzględnieniem wpływu tych doświadczeń na wykonywanie pracy psychoterapeutycznej.

Odbędą się cztery spotkania (180 godzin) w terminach:
1 sesja 26 – 29 czerwca 2014
2 sesja 24 - 27 lipca 2014
3 sesja 14 - 17 sierpnia 2014
4 sesja 8 – 11 września 2014

Psychoterapię prowadzi mgr Zofia Sobolewska-Mellibruda, certyfikowana psychoterapeutka i superwizor psychoterapii PTP.
Sesje odbędą się w IPZ w Warszawie ul. Gęślarska 3.

Opłata za udział w całym szkoleniu wynosi 2 600,00. Opłaty można dokonywać w ratach.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się mailem na adres poczta@ipz.edu.pl
W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Magdaleną Tesarską (sekretariat IPZ 22 863-387-38).

Poradnia Telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym

116123

Zapraszamy do współpracy z Kryzysowym Telefonem 116123, czyli Poradnią Telefoniczną dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym prowadzoną przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (www.116123.edu.pl).

Więcej na stronie Poradni

Zapraszamy na konferencję DDA

PRACA Z WYOBRAŹNIĄ, SYMBOLAMI, SNAMI I NARRACJAMI OSOBISTYMI W PSYCHOTERAPII

Instytut Psychologii Zdrowia PTP oraz Fundacja ETOH zapraszają na konferencję DDA pt. „PRACA Z WYOBRAŹNIĄ, SYMBOLAMI, SNAMI I NARRACJAMI OSOBISTYMI W PSYCHOTERAPII”, która odbędzie się w dniach 22 - 24.06. 2014 r. w Warszawie w siedzibie Fundacji ETOH, ul. Mszczonowska 6.

Koszt uczestnictwa wynosi 480 zł od osoby. W ramach powyższej kwoty organizator zapewnia udział w zajęciach, materiały edukacyjne, wyżywienie oraz nocleg. Koszty dojazdu pokrywają uczestnicy.

Więcej...
Telefon zaufania 801 889 880

Przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

801886880

 

Więcej...
Niebieska Akademia

Terminy najbliższej edycji zajęć dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Pogotowie "Niebieska Linia" IPZ prowadzi nowy nabór na 40-godzinne zajęcia seminaryjno-warsztatowe oraz 8-godzinne szkolenia dotyczące przeciwdziałania przemocy wobec dzieci oraz pomocy grupowej osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

Więcej...

Czasopismo Niebieska Linia

okladki NL 4-page-001

Jedyne w Polsce czasopismo poświęcone przemocy interpersonalnej

Bieżący numer już w sprzedaży

Więcej...

Typowe problemy małżeństw i par

wtorek, 04 stycznia 2011 09:46
001_para-konflikt 1.       Komunikacja

Najczęściej zgłaszanym problemem wydaje się być szeroko rozumiana komunikacja. Okazuje się, że każdy z nas nieco inaczej rozumie ten termin. Najprościej można uznać komunikację za zrozumienie czyjegoś punktu widzenia – często jednak problem w komunikacji nie jest związany z niezdolnością do zrozumienia tego punktu widzenia a raczej z niechęcią do przyznania, że inni mają prawo takowy punkt posiadać.  W wielu związkach ludzie koncentrują się na forsowaniu własnego punktu widzenia nie interesując się zbytnio tym co myśli ich partner.

Słuchajmy zatem innych tak jakbyśmy sami chcieli być wysłuchani!

2.       Nierozwiązane problemy z przeszłości

Stwierdzenie to może budzić wątpliwości – jak coś sprzed wielu lat może wpływać na to co dzieje się teraz. Jednak w sposób oczywisty osoba wychowana w pełnym konfliktów środowisku będzie reagowała na nieporozumienia inaczej niż ktoś wychowany w spokojnym domu. Co więcej, często zdarza się, że osoby z podobnymi deficytami w zakresie strategii rozwiązywania problemów w jakiś sposób przyciągają się i tworzą związki. Komunikacja w takich związkach bez wątpienia istnieje nie prowadzi jednak zazwyczaj do wypracowania sensownych rozwiązań.

3.       Niezrealizowane oczekiwania

Jedną ze smutniejszych rzeczy w problemach par jest pojawiający się ogrom rozczarowania związanego z niezrealizowanymi oczekiwaniami, jakie partnerzy mieli wobec siebie i wobec związku. Sami często zdajemy sobie sprawę czego oczekujemy. Rzadko jednak partner również zna nasze oczekiwania. Najbardziej frustrująca wydaje się sytuacja, gdy sami nie znamy dobrze charakteru naszych oczekiwań a oczekujemy od partnera, że mimo to odgadnie je i spełni. Wbrew obiegowej opinii inni ludzie nie są odpowiedzialni za spełnianie naszych oczekiwań. Mimo to częściej koncentrujemy się na tym, co partner ma nam do zaoferowania niż na tym, co sami wnosimy do związku.

4.       Seks i intymność

Sprawy seksu są jednymi z częściej pojawiających się jako problem partnerski czy małżeński. Problemy w tej sferze mogą też być sygnałem nieprawidłowości w innych sferach związku. Jeśli w codziennej komunikacji dominuje wrogość i brak bezpieczeństwa trudno oczekiwać, że pożycie seksualne będzie układać się pomyślnie.

Nieustanne rozczarowania w związku przekładają się też na spadek intymności. Intymność natomiast wiąże się przyjaźnią jaka panuje między partnerami. Jakby tego było mało warto pamiętać, że niekiedy relacje seksualne mają inne znaczenie dla kobiety i mężczyzny. Emocjonalna bliskość jest często dla kobiet drogą do erotycznego spełnienia, dla mężczyzn zaś aktywność seksualna prowadzi do bliskości emocjonalnej.

5.       Uraza

Uraza wydaje się być jedną z najczęstszych zabójców związku.  Przełomowym momentem w terapii jest odkrywanie nieświadomych czy tylko niewypowiedzianych żalów i urazów. Każdy z partnerów staje się odpowiedzialny za zdefiniowanie swojej roli w powstaniu tych emocji a także za działania jakie powinien podjąć by sytuację zmienić. Nie chodzi tu o samoobwinianie się ale o branie odpowiedzialności.

Nie da się ukryć, że rany z przeszłości związku wpływają na jego aktualny status. Często bieżąca sytuacja staje się swoistym zapalnikiem uruchamiającym bombę z przeszłości. Przykładowo czyjś ton głosu przypomina kogoś z przeszłości. Od tego tylko krok, by zareagować w sposób adekwatny nie do tego co dzieje się teraz, lecz do tego co zaistniało kiedyś.

6.       Niewierność

To najczęstsza przyczyna utraty zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Często zdradę uznaje się z swoistą konsekwencję problemów w związku. Osoby szczęśliwe i spełnione w swoich związkach rzadko kiedy szukają tego spełnienia w innej relacji. Zdrada często ma służyć poprawie swojego samopoczucia czy ucieczce od problemów w związku.

Jeśli obserwuje się, że w związku zaczyna brakować czegoś ważnego należy zastanowić się przede wszystkim na tym co sami wnosimy do relacji. Poczucie niespełnienia, frustracji na pewno nie sprzyja wniesieniu do związku tego co najlepsze. Zaangażowanie całej energii w związek daje szansę na jego uleczenie i poprawę jego jakości.

Powyższe problemy wydają się dominować w ostatnich latach i co więcej stają się coraz bardziej uniwersalne. Lecz w każdym z nich tkwi również potencjał, który można wykorzystać by naprawiać związek.

 

Źródło: Susan Brown http://www.saveamarriage.com/marital-problems.htm