Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

nikotyna

Alkaloid będący głównym składnikiem psychoaktywnym tytoniu. Jest to substancja zarówno stymulująca, zwiększająca poziom aktywności neuronów, jak i środek relaksacyjny. Nikotyna może poprawiać zdolność koncentracji uwagi, obniżać poziom lęku i drażliwości.

Nikotynę można używać w postaci wdychanego dymu tytoniowego, "bezdymnego tytoniu" np. tytoniu do żucia, tabaki, lub nikotynowej gumy do żucia.

Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą, jej używanie prowadzi do rozwoju znacznej tolerancjii. Ze względu na szybki metabolizm głód nikotynowy pojawia się u palacza po ok. 30-45 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. U osoby uzależnionej fizycznie od nikotyny dochodzi do zespołu abstynencyjnego już po kilku godzinach od ostatniej dawki. Jego objawy obejmują: głód dymu, drażliwość, niepokój, złość, zaburzenia koncentracji, wzrost apetytu, spowolnienie akcji serca, bóle głowy i zaburzenia snu. Głód odczuwany jest najsilnie po 24 godzinach od ostatniego papierosa, a następnie stopniowo słabnie przez kilka tygodni.

Używanie produktów tytoniowe zawierają także wiele innych szkodliwych substancji. Ich przewlekłe stosowanie może prowadzić do powstawania nowotworów i chorób układu krążenia.

zobacz również: nikotynizm



Reber A. (2000). Słownik psychologii (s.422). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Last updated on 26 September 2010 16:57

logo-z-napisem-białe