Portal psychologiczny: Instytut Psychologii Zdrowia

ecstasy

Obecnie pod nazwą ecstasy kryją się różnorodne mieszaniny wielu narkotyków. W jego skład może wchodzić MDMA (meatamfetamina), amfetamina, czy LSD. Dlatego występują różnice w intensywności i czasie działania sprzedawanych środków.

Niewielkie dawki dają reakcje zbliżone do występujących po zażyciu amfetaminy, większe natomiast przypominają efekty zażycia LSD.

Ecstasy występuje w postaci tabletek i kapsułek o różnej formie, kolorach i rozmiarach do przyjmowania doustnego. Taletki mają różne nazwy i logo. Osoba przyjmująca ecstasy nigdy nie mewności co zażywa. Mieszanie MDMA z innymi substancjami pozwala na zmniejszenie ceny poroduktu, którego działanie trwa do 6 godzin. Powoduje to, że jest on popularny wśród młodzieży.

Działanie ecstasy podobne jest do działania amfetaminy: energetyzuje i pobudza a jednocześnie odpręża i relaksuje. Pierwsze efekty odczuwane są już po 20 - 30 minutach od zażycia. Po nieprzyjemnych początkowo doznaniach (lęk, dezorientacja, sztywnienie kończyn, mdłości), które mogą się czasem pojawić, następuje poczucie szczęścia i euforii, uczucie miłości do wszystkich.

Ecstasy jest narkotykiem zażywanym najczęściej w kulturze klubowej, tanecznej i służy dodatkowej stymulacji do zabawy.

Skutkiem zażywania narkotyku są pojawiające się stany depresyjne i drażliwość. Oddziałuje również negatywnie na wątrobę, pęcherzyk żółciowy, jelita i nerki.

W wyniku zażycia ecstasy łatwo dochodzi do przegrzania organizmu, sygnalizowanego nudnościami i wymiotami, pragnieniem i uczuciem gorąca, a także zwiększeniem częstości pracy serca. Ważne jest, aby zażywający narkotyk mogli wychodzić na zewnątrz klubu, w którym się bawią lub pili duże ilości wody, redukują efekty przegrzania.

W miarę zażywania zmienia się tolerancja i potrzebne jest zwiększanie dawki narkotyku. Często, aby złagodzić negatywne skutki "wychodzenia" z narkotyku, zażywa się inne substancje, jak benzodiazepiny czy alkohol.

Początkowo uważano, że zażywanie ecstasy nie prowadzi do uzależnienia fizycznego a jedynie do zależności psychicznej spowodowanej doznawanymi przeżyciami. Jednak ostatnio badania w kulturze klubowej wśród osób zażywających ecstasy, wskazują, że używający przez dłuższy czas wykazują objawy zależności od narkotyku.

Juczyński Z. (2002), Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Last updated on 26 September 2010 13:55

logo-z-napisem-białe