Figurki w przestrzeni
– o wpływie rodziny pochodzenia na przestrzeń życiową w dorosłym życiu – wykorzystanie symbolu i znaczenie przestrzeni w psychoterapii, prezentacja metody

Warsztat przeznaczony jest dla osób, które chciałyby poznać metodę, zobaczyć jak wygląda ich system rodzinny, jakie miejsce w nim zajmują i jaki to ma wpływ na ich życie, interesują się wykorzystaniem symbolu i przestrzeni w psychoterapii i poza psychoterapią.

Opis metody

Praca terapeutyczna z wykorzystaniem symboli – figurek z dziecinnej kolekcji play mobile, kolorowych szkiełek, kamieni i innych przedmiotów. W trakcie rozmowy z terapeutą pacjent opowiada swoją historię, przedstawia problem posługując się figurkami – ustawia je w przestrzeni. Pojęcie przestrzeni jest tutaj kluczowe – przestrzeń fizyczna, mentalna i emocjonalna pacjenta – co i jak ją wypełnia i jaka energia za tym stoi. Zdarza się, że w naszej przestrzeni doszło do zaburzenia porządku, hierarchii, nie wiadomo kto kim jest, dzieci ważniejsze są niż rodzice, czasami nasza przestrzeń jest z różnych powodów bardzo ograniczona, niewiele w niej miejsca dla naszego partnera lub nas samych – żyjemy sprawami rodziny, dorosłych dzieci, sprawami z przeszłości, na które nie mamy wpływu albo przejmujemy role, które są przeznaczone dla innych a nas tylko obciążają.

Posługując się symbolami pacjent przygląda się swojej przestrzeni życiowej, dokonuje zmian (hierarchii, porządku, rozmiaru i innych parametrów przestrzeni, które okazują się ważne w trakcie ustawiania), próbuje tak zorganizować przestrzeń, żeby była dla niego optymalna w danym momencie życia lub w niedalekiej przyszłości. To początek zmian a czasami nawet symboliczne rozwiązanie problemu, które uruchamia proces zmian w realnym życiu.

Figurki można stosować zarówno do przeprowadzenia wywiadu jak i pracy terapeutycznej nad konkretnym problemem, dobrze nadają się do pokazania jaki wpływ ma rodzina pochodzenia na naszą przestrzeń życiową w dorosłym życiu.

Plan warsztatu

1. Prezentacja metody – 2 prace z wykorzystaniem „figurek w przestrzeni” pokazujący wpływ rodziny pochodzenia na przestrzeń życiową w dorosłym życiu
  2. Omówienie prac
  3. Omówienie metody
  4. „Przestrzeń wokół stołu” – ćwiczenie, praca nad „przestrzenią” w systemie rodzinnym.
  5. Praca w grupach – rozwiązywanie problemu w sposób symboliczny przy użyciu figurek i innych rekwizytów (terapeuta, pacjent, obserwator)
  6. Praca w dwóch grupach – ćwiczenie metody – osoba, która pracuje wybiera sobie terapeutę i ustawia figurki (rodzinę pochodzenia), wspólnie z terapeutą określają wpływ rodziny pochodzenia na aktualną przestrzeń życiową, dokonują zmian w przestrzeni (jeśli zachodzi taka potrzeba).
  7. Omówienie, informacje zwrotne

Osoba prowadząca: Beata Chmielewska

Termin szkolenia: 20.02.2015, godzina 10.00 – 19.00

Cena szkolenia: 250 zł